Götz George a komisař Schimanski

Komisař Schimanski změnil před 35 lety německou televizi a německou kriminálku: Nebyl sympatický a tichý, nýbrž hlasitý a nepřátelský. Götz George hrál vyšetřovatele. Zemřel v červnu 2016.

Götz George byl nejznámější a nejoblíbenější herec Německa. Hrál v 58 kinofilmech a okolo 130 televizních filmech. Jeho hlavní rolí byl komisař Horst Schimanski, vyšetřoval úspěšné krimisérie „Místo činu“. Vytvořil postavu, která v roce 1980 v krimisérie „Místo činu“ změnila úplně německou televizi.

Předtím byli v německých krimisériích tišší a milí komisaři. Schimanski byl jiný: Byl nepořádný, klel, pil alkohol, neplatil své účty v hospodách a rád udeřil. Nepřizpůsoboval se, porušoval zákony. Ve svém ušmudlaném kabátu vyšetřoval Götz George jako komisař Schimanski ve 29 dílech „Místa činu“ a později v krimisérii „Schimanski“.

Neobyčejné bylo také místo, ve kterém Schimanski vyšetřoval: Město Duisburg v Porúří. „Místo činu“ se Schimanskim ukázalo divákům místo špinavějšího Německa: chudí lidé, ponuré městské čtvrti s tmavými hospodami, bídu a násilí. Po odvysílání prvního dílu 28. června 1981, reagoval německý tisk pohoršeně. Stěžovali si na násilného komisaře a pouliční žargon, kterým bylo v dílu mluveno.

Avšak diváci chtějí hulváta se srdcem. Ačkoli byl Schimanski jen vymyšlená televizní postava, setkal se s podporou diváků. Do dnes je Schimanski nejznámějším a nejúspěšnějším vyšetřovatelem v dějinách „Místa činu“. Byl vzorem pro mnoho dalších komisařů. Götz George vytvořil se Schimanskim pro Německo úplně nový druh detektivního hrdiny. 19. června 2016 George po krátké nemoci zemřel.

 

Amatérský překlad k procvičení.

Zdroj: http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/top-thema/s-8031

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *