Nenávist na internetu – násilí na ulici

Na mnoho internetových stránkách je jazyk příliš agresivní. Vévodí anonymita a silný souhlas od ostatních lidí, často také k extremistickým příspěvkům. To může rychle vést k násilí v reálním světě.

Tón na sociálních sítích se stává agresivnější – obzvláště když jde o téma uprchlíků. Mnoho uživatelů používá jazyk zbavený zábran a požadují násilí. Ministr spravedlnosti Heiko Maas (Sociálnědemokratická strana Německa) dokonce již několikrát na Facebooku vyzval odstranit pobízející komentáře z internetových stránek.

Nezdvořilé, ale také extremistické komentáře jsou na sociálních stránkách odesílány již dlouho, islámský vědecký pracovní Thorsten Gerald Schneiders. Avšak v posledních měsících se stávají častější a agresivnější. „Zde se lidé snadno schází, tady mohou snadno vyjádřit extremistické názory“ říká Schneiders. Mnoho uživatelů se schovává za anonymitu na internetu. Avšak zatím se vyjadřuje stále více lidí také pod svoje pravé jméno.

Agresivní jazyk na internetu může vést rychle k reálnému násilí. Před tím varoval také ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. Napsal: „Nenávist na sociálních sítích rozdmýchává klima strachu a násilí.“ Důsledek: útoky na uprchlíky a domovy uprchlíků. Schneider ví, co vede k takovému nebezpečnému pobízejícímu komentáři: „Když člověk dostane souhlas, roste sebevědomí. Tak se nachází stejně smýšlející skupiny pospolu a budou větší a odvážnější“, vysvětluje.

Dalším problémem je, že jsou na internetu jen vzácně rozdílné politické názory v jednotlivých skupinách. Členové politických skupin se navzájem utvrzují. Jejich obraz světa se stává užší, ovlivňování členů skupiny silnější. Objektivní zpravodajství a rozdílné názory již stěží existují. Přitom se předpokládá, že dovedeme o tématu správně diskutovat.

 

Amatérský překlad k procvičení.

Zdroj: http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/top-thema/s-8031

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *