Hitlerův „Mein Kampf“ znovu vychází

1. ledna 2016 skončilo autorské právo pro Hitlerův „Mein Kampf“. To znamená, že kniha může být znovu tištěna. V Německu vyjde vědci komentované vydání.

V roce 1925 vyšel první díl Autobiografické knihy Adolfa Hitlera „Mein Kampf“. Mnoho myšlenek, o kterých psal, se stali později realitou. Po druhé světové válce nemohla být kniha v Německu uveřejňována. Souviselo to s tím, že spolková země Bavorsko vlastnila právo k dílu a to využívala, aby zabránila tisknutí knihy. Nyní, 70 let po Hitlerově smrti, skončilo německé právo autorské ochrany díla. Od 1. ledna 2016 je přístupné veřejnosti. Od toho okamžiku může být kniha znovu tisknuta.

V lednu 2016 vyjde v Německu komentované vydání knihy. Více historiků německého institutu pro současné dějiny vysvětluje, jak Hitlerovy myšlenky a lži vznikly. Vedoucí institutu Andreas Wirsching říká: to nebude dobré…, protože lidé ponechají tento text volně v oběhu a bude všude k dispozici.

Od doby co institut ohlásil uveřejnění, dostává také kritiku. Mnoho lidí shledává knihu příliš nebezpečnou. Charlotte Knobloch, dřívější presidentka centrální rady židů v Německu, např. říká: Hitlerův propadák je přesycen nenávistí a lidským pohrdáním a v důsledku toho splňuje skutkovou podstatu vyvolávat v lidech nepřátelství.

Nenávist vůči cizincům je od demonstrací Pegidy znovu aktuálním tématem v Německu. Mnozí lidé mají strach, že Hitlerovo dílo může posílit pravicový extremismus. Vydáni přesto vychází, protože vědci jsou přesvědčeni, že lidé tímto způsobem mohou lépe porozumět dějinám a národnímu socialismu.

Amatérský překlad k procvičení.

Zdroj: http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/top-thema/s-8031

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *