Maximilian Schell: život pro film a divadlo

Nositel Osakara Maximilian Schell byl nejúspěšnějším německy mluvícím (německým) hercem. Kromě toho byl talentovanějším filmovým a divadelním režisérem. Zemřel 1. února 2014 ve věku 83 let.

Maximilian Schell byl „multitalent“ – jak na jevišti tak před a za kamerou. Byl nejúspěšnějším německy mluvícím hercem a uznávaným také v zahraničí. Udělal si jméno rovněž jako režisér. Sám říkal o své práci: „vlastně žádnou práci vůbec nemám. Cestuji životem a oblastmi (obory) umění.

Maximilian Schell se narodil v roce 1930 ve Vídni. Už jako malý stál na jevišti. Jeho první mezinárodní film „Mladí lvi“ natočil v roce 1957 společně s Montgomery Cliftem a Marlonem Brandem. Mladý herec mluvil tenkrát jen málo anglicky, ale učil se rychle. Američtí filmoví kritici z něho byli nadšeni.

Pak šla jeho kariéra strmě vzhůru: byl velmi žádaným hercem – také v Americe a Velké Británii. Za roli obhájce ve Filmu „Rozsudek v Norimberku“ obdržel v roce 1962 zlatý globus a oskara za hlavní roli. Také jeho režisérská práce byla výborná: jeho dokumentární film „Marlene“ o životě herečky Marlene Dietrich byl v roce 1986 nominován na oskara a v roce 1987 získal v New Yorku cenu kritiky.

Obzvlášť rád hrál složité charaktery, jako Petr Veliký nebo Josef Stali. Novou výzvu nalezl v pozdějších letech v operní režii. I přes jeho celosvětový úspěch zůstal věrný domovu. V chalupě vysoko nahoře na horské pastvině v Kärntenu bylo jeho místo ústupu. 1. února 2014 zemřel na následky těžké nemoci v Innsbrucku. Schellovi bylo 83 let.

 

Amatérský překlad k procvičení.

Zdroj: http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/top-thema/s-8031

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *